Bitcoin kūrėjas Satoshi Nakamoto: kas slepiasi po pseudonimu?

Satoshi Nakamoto visuotinai laikomas kriptovaliutos Bitcoin įkūrėju, bet kas yra Nakamoto? Atsakymas sudėtingesnis, nei galėjote pagalvoti.

Po išsamesnio tyrimo žmonės ėmė suprasti, kad prie vardo „Satoshi Nakamoto“ nėra jokios atsekamos biografijos ar asmeninių duomenų. Iš tikrųjų „Satoshi Nakamoto“ apskritai nėra tikras asmuo, o veikiau pseudonimas, kurį naudojo asmuo (ar asmenys), sukūręs pirmąją kriptovaliutą.

Satoshi Nakamoto su Bitkoinu pradėtas sieti 2008 m., kai jo vardu buvo paskelbtas straipsnis „Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System„. Šiame dokumente buvo padėti kriptovaliutos pagrindai, išsamiai aprašyti skaitmeninės valiutos veikimo principai.

Straipsnyje buvo pristatytas lygiavertis tinklas, kuris vėliau tapo blokų grandine. Blokų grandinėje įrašomos laiko žymos apie mainus tarp asmenų, atliekančių sandorius su Bitcoin. Tačiau ką šiame ankstyvajame dokumente pateiktos ilgalaikės naujovės mums sako apie Satoshi Nakamoto tapatybę?

Bitcoin kūrimas

Nors šis dokumentas ir ankstyvasis programinės įrangos, kuria buvo sukurta Bitcoin, kūrimas priskiriamas šiam vardui, 2010 m. Nakamoto asociacija su Bitkoinu paslaptingai – o gal ir sąmoningai – dingo.

Tarp kūrėjų išsiųstame mįslingame elektroniniame laiške trumpai teigiama, kad tas, kas buvo Nakamoto, „perėjo prie kitų dalykų“. Nepaisant šio pasitraukimo, kūrėjų bendruomenė, kuri ėmėsi vadovauti atvirojo kodo programinei įrangai, suteikiančiai galią kriptovaliutai, neatskleidė daug informacijos apie tai, kas jis galėjo būti, o gal net patys to nežino.

Nakamoto neabejotinai įvedė naujoves kriptovaliutų srityje, tačiau tai padarė pirmą kartą jas įgyvendindamas, o ne išrasdamas koncepciją.

Kaip rašoma oficialioje Bitkoino interneto svetainėje, Nakamoto šią kriptovaliutą sukūrė pagal kinų kompiuterių mokslininko Wei Dai idėją.

Svetainėje teigiama, kad: Bitcoin yra pirmasis koncepcijos, vadinamos kriptovaliuta, įgyvendinimas. 1998 m. ją pirmą kartą aprašė Wei Dai elektroninio pašto sąraše „cypherpunks“, siūlydamas idėją apie naujos formos pinigus, kurių kūrimui ir sandoriams kontroliuoti naudojama kriptografija, o ne centrinė valdžia.“

Teorijos apie Satoshi Nakamoto tapatybę

Įvairūs žmonės iškėlė prielaidą, kad vardas Satoshi Nakamoto yra pseudonimas, skirtas ne vienam kūrėjui, o grupei žmonių paslėpti, ir yra keletas įdomių tai patvirtinančių teorijų.

Ankstyvuoju Bitcoin gyvavimo laikotarpiu grupė glaudžiai susijusių kūrėjų dirbo kartu, kad skaitmeninė valiuta pradėtų veikti. Tie kūrėjai buvo Halas Finney ir Nickas Szabo, tačiau į spekuliacijas įsitraukė ir sistemų inžinierius, turintis tą patį vardą kaip ir Satoshi Nakamoto.

2014 m. profilis paskelbė, kad Dorianas Nakamoto, kurio gimimo vardas yra Dorianas Satoshi Nakamoto, yra Satoshi Nakamoto, ir vėliau 64 metų japonų kilmės amerikiečių sistemų inžinierius lydėjo didžiulė žiniasklaidos dėmesio banga.

Vėliau jis prisistatė ir pareiškė, kad iš tikrųjų jis nėra Satoshi Nakomoto, o prastas jo ir žurnalistės bendravimas paskatino ją taip manyti.

Halas Finney buvo programuotojas, aktyviai dalyvavęs cypherpunk bendruomenėje, iš kurios kilo bitkoino ir kriptovaliutų idėja. Jis dalyvavo kuriant „Bitcoin“ iki pat pirmojo sandorio, kurį gavo.

Finney tragiškai žuvo 2014 m., tačiau paaiškėjo, kad jis gyveno vos už kelių kvartalų nuo Doriano Nakamoto, ir kai kurie iškėlė prielaidą, kad tai ir buvo pseudonimo šaltinis.

Kiti nurodė Nicką Szabo, tos pačios cypherpunk bendruomenės, kaip ir Finney, narį, kuris daug rašė apie idėjas, kuriomis grindžiamas bitkoinas, ir net rašė apie decentralizuotos valiutos, vadinamos „bitų auksu“, koncepciją daug metų prieš sukuriant bitkoiną.

Pats Szabo neigė esąs Nakamoto ir kalbėdamas apie ankstyvąsias skaitmeninės valiutos dienas dažnai Nakamoto vadino kitu asmeniu (kurio tapatybė jam nežinoma).

Paskutinis žodis nebuvo pasakytas apie tai, kas iš tikrųjų slepiasi už Satoshi Nakamoto vardo, ar tai gali būti keli žmonės, prisidėję prie Bitkoino atsiradimo pradžios. Galbūt vieną dieną Nakamoto pats žengs žingsnį į priekį ir atskleis savo tapatybę.

Naujausi

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Kitos naujienos