Ideali blokų grandinė: Solana ar Ethereum?

Blokų grandinės (blockchain) technologija gali būti naudojama duomenims saugoti taip, kad sistemos pakeitimai, įsilaužimai ir sukčiavimas būtų beveik neįmanomi. Blockchain tarnauja kaip elektroninė duomenų bazė, kurioje duomenys saugomi skaitmenine forma. Blokų grandinėje kartu su veiklos knyga galima saugoti ir kitokio pobūdžio informaciją.

Labiausiai žinomas blockchain platformų technologijos panaudojimas – saugiam ir decentralizuotam sandorių įrašų išsaugojimui. Blokų grandinės, tokios kaip „Bitcoin“, „Solana“ ir „Ethereum“, nuolat plečiasi, nes kūrėjai vis prideda naujų blokų į grandinę, taip gerokai padidindami apskaitos knygos saugumą. Duomenys per blokų grandinės platformas prieinami tik tinklo nariams, kuriems suteiktas leidimas.

Šios grandinės originalumas yra tas, kad ji skatina pasitikėjimą be patikimos trečiosios šalies. Dėl to platformos gali užtikrinti duomenų pėdsako tikslumą ir saugumą. Tai yra geriausia technologija šiam turiniui teikti, nes ji pasižymi tokiomis savybėmis kaip realiuoju laiku dalijami ir visiškai skaidrūs duomenys.

Paprastai tariant, tokios platformos kaip „Solana“ ir „Ethereum„, yra kompiuterinių sistemų, kurios dubliuoja ir platina skaitmeninę sandorių knygą visame tinkle, serija. Kiekvieną grandinės bloką sudaro tam tikras sandorių skaičius. Be to, kiekvieno dalyvio apskaitos knyga gauna kiekvieno naujo sandorio, įvykusio blokų grandinėje, kopiją.

Blokų grandinės platformų tipai

Sprendžiant tarp „Solana“ ir „Ethereum“, reikia nepamiršti, kad blokų grandinės tinklą galima sukurti keliais būdais. Priklausomai nuo jų pobūdžio, jie gali būti bendradarbiavimo, leidimų, vieši arba privatūs.

Viešoji blokų grandinė

Atviras arba leidimo neturintis tinklas leidžia bet kam dalyvauti be jokių apribojimų. Dauguma kriptovaliutų veikia viešojoje blokų grandinėje. Jas valdo įstatymai arba konsensuso algoritmas. Prie viešosios blokų grandinės, kaip antai naudojamos „Solana“ ir „Ethereum“, gali prisijungti ir ja naudotis bet kas.

Galimi trūkumai: reikia daug skaičiavimo pajėgumų, trūksta operacijų privatumo ir nepakankamas saugumas. Tai labai svarbūs veiksniai, į kuriuos reikia atsižvelgti sprendžiant blockchain naudojimo versle atvejus. Viešoji blokų grandinė yra beveik visų gerai žinomų kriptovaliutų, įskaitant „Bitcoin“, „Solana“ ir „Ethereum“, pagrindas.

Leidžiamoji blokų grandinė

Kadangi joms reikalingas naudotojo prieigos sluoksnis, leidimais pagrįstos blokų grandinės suteikia papildomą apsaugos sluoksnį, palyginti su standartine blokų grandinės technologija. Organizacijos, kurioms reikia saugumo, identifikavimo ir darbo duomenų blokų grandinėje, renkasi tokias platformas kaip „Solana“ ir „Ethereum“ blokų grandinės.

Organizacijos gali apriboti, kas turi prieigą prie blockchain duomenų, naudodamos privačią, arba leidimais pagrįstą, blokų grandinę. Vartotojai gali pasiekti tam tikrus duomenų rinkinius. Leidimus turinčios blokų grandinės pavyzdys – apskaitos knygos paslauga „Quorum Blockchain„.

Konsorciumo blokų grandinė

Paskirta mazgų grupė arba suinteresuotoji šalis reguliuoja blockchain konsensuso mechanizmą arba kasybos procesą. Kai naudotojai pasitelks federacines blokų grandines, tinkluose bus mažiau verslo dominavimo. Vėlgi tinklu galės naudotis keli subjektai, todėl sistema bus decentralizuota.

Dėl to tinklu savo naudai naudotis galės ne viena, o kelios organizacijos. Būdamas tarpusavyje sujungtas mazgas, jis leidžia grupėms bendrauti ir veikti vienu metu. Taikydami šį požiūrį, klientai gali praleisti bet kokio pobūdžio darbus, kuriuose dalyvauja kelios įmonės.

Blokų grandinių naudojimo atvejai

Draudimas

Didžiausios blockchain platformos draudimo srityje tikriausiai yra išmaniosios sutartys. Naudodamiesi šiomis sutartimis draudikai ir pirkėjai gali saugiai ir atvirai tvarkyti žalas. Blokų grandinėje turėtų būti registruojamos visos sutartys ir pretenzijos, nes ji atmestų įvairius pranešimus apie tą patį eismo įvykį. Taip būtų pašalintos bet kokios negaliojančios pretenzijos. Draudimo paraiškų sandoriai gali būti atliekami naudojant blokų paskyras, o tai leidžia padidinti automatizavimą ir užtikrinti patikimą audito seką. Kalbant apie „Solana“ ir „Ethereum“, „Ethereum“ siūlomos išmaniosios sutartys ir decentralizuotos taikomosios programos gali sukelti revoliuciją draudimo pramonėje.

Tarpusavio santykiai

Nors ir patogios, P2P mokėjimo paslaugos, tokios kaip „Venmo„, turi tam tikrų apribojimų. Kai kurios paslaugos riboja sandorius, priklausomai nuo vietos. Kitos reikalauja mokėjimo mainais už naudojimąsi. Didelio masto programinės įrangos struktūra, vadinama peer-to-peer kompiuterija arba tinklu, paskirsto darbus arba darbo krūvius bendraamžiams. Tačiau daugelis jų yra linkusios įsilaužti, o tai nepatrauklu klientams, atskleidžiantiems savo konfidencialią finansinę informaciją. Atsižvelgiant į visus minėtus privalumus, SOL ir ETH technologijų palyginimas gali padėti apsispręsti dėl tinkamos blokų grandinės šioms kliūtims pašalinti.

Kibernetinis saugumas

40-yje pasaulio šalių finansų įstaigos, biržos ir vyriausybinės organizacijos gali naudotis „Chainalysis“ blokų grandinės duomenimis ir analizės ataskaitomis. Pirmiausia ji orientuota į pagalbą įstaigoms prižiūrint „Bitcoin“ biržas. Naudojantis „Chainalysis“ atitikties ir tyrimo priemonėmis galima stebėti ir pastebėti nesąžiningus sandorius, pinigų plovimo ir atitikties problemas.

Solana

Norint paleisti patikimas ir decentralizuotas programas, Solana yra viena iš žymiausių blockchain platformų. Solana buvo sukurta 2017 m. ir yra atvirojo kodo projektas, kurį šiuo metu valdo Ženevoje įsikūręs Solana fondas. Šią platformą sukūrė San Franciske įsikūrusi „Solana Labs“.

Tarp „Solana“ ir „Ethereum“ žmonės žino „Solana“ dėl jos greitumo ir efektyvumo. Galite naudoti SQL žetonus, sandorių išlaidoms padengti. Nuo 2017 m. pradžios „Solana“ išsivystė ir tapo viena iš pirmaujančių kriptovaliutų pramonėje.

Kodėl Solana yra populiari?

Solana platforma leidžia kurti decentralizuotas programėles, nes palaiko išmaniąsias sutartis. Solana turi greitus ir nebrangius sandorius. Dėl spartaus vystymosi ji tapo rimtu konkurentu kitoms svarbioms programuojamoms blokų grandinėms, tokioms kaip „Ethereum“ ir „Cardano“.

Trečiosios kartos blockchain technologija, kurią naudoja „Solana“, skirta tam, kad būtų lengviau kurti išmaniąsias sutartis ir decentralizuotas taikomąsias programas (DApps). Projektas siūlo įvairias nepiniginių žetonų (NFT) biržas, taip pat decentralizuotas finansų (DeFi) sistemas.

Remiantis pranešimais, „Solana“ gali apdoroti 65 000 sandorių per sekundę, kurių vidutinė kaina yra 0,00025 JAV dolerio. Kadangi „Solana“ taiko istorijos įrodymą – specialų operacijų autentiškumo patvirtinimo būdą, ji tai sugeba. Akcijos įrodymas yra neabejotinai veiksmingesnis konsensuso metodas, tačiau negalima nuvertinti darbo įrodymo populiarumo. Netgi efektyviai vykdydama Solana naudoja hibridinį protokolą, kuriame derinamas statymo įrodymas ir istorijos įrodymas.

Blokų grandinės „Solana“ paleidimas sutapo su 2017 m. ICO šėlsmu. Lyginant SOL ir ETH, „Solana“ dizaino tikslas – parodyti programinės įrangos algoritmų rinkinį. Sujungti į vieną blokų grandinę, jie pašalina programinę įrangą kaip pajėgumo apribojimą.

Ethereum

2014 m. Vitalikas Buterinas, kuriam priskiriama ETH koncepcija, parašė baltąją knygą, kurioje pristatė Eterio blokų grandinę. 2015 m. Buterinas ir Joe Lubinas, blockchain programinės įrangos įmonės „ConsenSys“ kūrėjai, pristatė „Ethereum“ platformą. Vieni pirmųjų, kurie ištyrė maksimalias blockchain technologijos galimybes, buvo „Ethereum“ kūrėjai. Jie sugebėjo neapsiriboti vien tik virtualios privačios mokėjimo sistemos sukūrimu.

Ethereum yra darbo įrodymo (angl. proof-of-work, PoW) blokų grandinė, o tai reiškia, kad, norėdami patvirtinti sandorius, kripto kasėjai turi stengtis įveikti sudėtingus galvosūkius. Dėl to ši technologija reikalauja daug energijos, todėl yra žalinga aplinkai. Nepriklausomai nuo kilmės ar regiono, Ethereum suteikia atvirą prieigą prie skaitmeninės valiutos ir duomenims palankių taikomųjų programų visiems.

SOL ir ETH palyginimas

Lyginant „Solana“ ir „Ethereum“, svarbu nepamiršti, kad „Ether“ blokų grandinė yra keičiamo dydžio, programuojama, saugi ir decentralizuota. Ją pirmenybę teikia įmonės ir programuotojai. Taip yra dėl to, kad jos pagrindu kuriamos technologijos, kurios keičia daugybę pramonės šakų ir žmonių kasdienį gyvenimą.

Yra vietinis išmaniųjų sutarčių, pagrindinio decentralizuotų programų komponento, palaikymas. Išmaniosios sutartys ir blockchain technologija naudojamos daugelyje decentralizuotų finansų (DeFi) ir kitos programinės įrangos. Eterio blokų grandinė ir dešimtys šiuolaikinių taikomųjų programų veikia bendruomenės sukurta sistema.

Eteris išaugo ir tapo antrąja pagal rinkos kursą kriptovaliuta. Aukštesnę vietą už ją užima tik bitkoinas. Naudojant vietinę „Solidity“ scenarijų kalbą ir „Ethereum“ virtualiąją mašiną, „Ethereum“ suteikia nepaprastai modulinį požiūrį į decentralizuotų programų kūrimą.

Pasirašytas duomenų pranešimas, perduodamas iš vienos Ethereum paskyros į kitą, yra Ethereum sandoris. Jame pateikiami pinigų pervedimo siuntėjo ir gavėjo duomenys, galimybė įtraukti pervedamo eterio kiekį, išmaniosios sutarties baitkodą ir dujų kainą bei limitą.

Sandorio mokestis, kurį siuntėjas yra linkęs pirkti, pridedamas prie tinklo validatorių, kad sutartis būtų įtraukta į blokų grandinę. Tvirtos blokų grandinės kūrėjų įrankių ekosistemos, kurios atsirado bręstant protokolui, yra naudingos dApp kūrėjams, kurie įgyvendina Ethereum išmaniąsias sutartis. Kilus diskusijoms dėl „Solana“ ir „Ethereum“, „Ethereum“ darbinės ekosistemos brandumas suteikia jai pranašumą.

Tokios piniginės kaip „MetaMask“, „Argent“, „Rainbow“ ir kitos siūlo paprastas naudotojo sąsajas. Per jas padeda bendrauti su Ethereum blokų grandine ir naudoti išmaniųjų sutarčių platformas. Taip pat išsiplėtė iki naudotojo patirties patikimumo tipiniam Ethereum programų vartotojui.

Pagrindiniai blockchain faktoriai

Decentralizacija

Viena iš pagrindinių blokų grandinės technologijos koncepcijų yra decentralizacija. Blokų grandinės tikslas – nukrypti nuo sistemų, kuriose vienas asmuo ar grupė smarkiai kontroliuoja sistemą. Taip užkertamas kelias piktnaudžiavimui valdžia, didinamas atsparumas ir suteikiama papildomų privalumų, palyginti „Solana“ su „Ethereum“.

Dauguma žmonių mano, kad „Ethereum“ yra labiau decentralizuota nei „Solana“, kai kalbama apie „Solana“ vs „Ethereum“. Lyginant Solana vs ETH, 50 didžiausių validatorių turi daugiau nei 35 % visų statymų. Didžiausias validatorius Everstake turi daugiau akcijų paketų nei kitų pusės tinklo validatorių bendras akcijų paketas.

Konsensuso mechanizmas

Blokų grandinėje paskirstyti mazgai susitaria dėl konkrečios tinklo konfigūracijos naudodami konsensuso metodą, taip užkirsdami kelią klaidoms. Šiais protokolais užtikrinama, kad visi mazgai sutaria tarpusavyje ir kad visi sandoriai yra galiojantys ir saugomi blokų grandinėje.

Pagrindinis metodas, kuriuo „Solana“ ir „Ethereum“ blokų grandinės skiriasi viena nuo kitos, yra konsensusas. Solana turi istorijos įrodymo (PoH) mechanizmą ir iš esmės reikalauja atlikti keletą skaičiavimo operacijų, kuriomis kriptografiškai nustatomas chronologinis atstumas tarp dviejų įvykių. Tačiau tarp „Solana“ ir „Ethereum“, „Ether“ blokų grandinėje ir toliau naudojamas darbo įrodymo algoritmas.

Dėl nuolatinio skaičiavimo galios poreikio naujiems blokams kurti „Solana vs Ethereum“ tinkle yra didelė tinklo apkrova, dėl kurios taip pat didėja energijos sąnaudos. Decentralizuotame Ethereum tinkle konsensusas gali būti pasiektas, kai viena šalis įrodo, kad kita šalis įdėjo tam tikrą kiekį skaičiavimo pastangų.

Tokiu būdu vartotojams neleidžiama išleisti ETH, kurie jiems nepriklauso, todėl Ethereum grandinė tampa neatspari atakoms ar manipuliacijoms.

Bloko laikas

Lyginant SOL ir ETH, „Solana“ vartoja frazę „blokas“, kuri reiškia įrašų seriją, kurią patvirtintojai turi suderinti, kad gautų patvirtinimą. Šiuo metodu galite įvertinti blokais grindžiamas sistemas ir „Solana“ patvirtinimo laiką. Solana, kurios blokų laikas yra 400 milisekundžių, yra susijusi su greičiu.

Tinklas taip pat tampa greitesnis, nes aparatinė įranga tampa greitesnė. Blokų laikas „Solana“ ir „Ethereum“ rodo, kad šiuo metu „Solana“ įgyvendinime nustatytas 800 ms laikas. Vidutinis bloko laikas „Ether“ blokų grandinėje yra 12-14 sekundžių. Greičio ir našumo požiūriu „Solana“ istorijos įrodymas yra didelė pažanga kuriant skirtingas blokų grandines diskusijoje „Solana“ vs „Ethereum“.

Dujų mokestis

Siųsdamas kriptovaliutų monetas iš vienos piniginės į kitą, naudotojas patiria sandorio išlaidas. Prieš atliekant sandorį arba blokų grandinei jį užregistruojant, reikia sumokėti fiksuotą mokestį, kaip yra Solana vs Ethereum atveju.

Blokų grandinės programos palaikymo išlaidos gali sudaryti nuo 15 iki 25 proc. visų projekto išlaidų, priklausomai nuo to, kokia sudėtinga yra programa. Tai labai svarbu, nes naudodamiesi „Solana“ ir „Ethereum“ blokų grandinėmis daugelis nekenčia mokėti sandorių mokesčius. Žmonės linksniuoja „Solana“ ir dėl nedidelių sandorių mokesčių.

Kalbant apie „Solana“ ir „Ethereum“, „Ethereum“ kiekvienas sandoris kainuoja daug daugiau. Atsižvelgiant į tai, kad tarp SOL vs ETH, Solana blokų grandinė vis dar yra kūdikystėje, ekosistema plečiasi. Atrodo, kad „Solana“ naudotojų skaičius didėja kiekvieną kartą, kai tik pasirodo, kad didėja „Ethereum“ dujų mokesčiai.

Sandorių greitis

Greitis, kurį gaunate iš „Solana“, yra labai populiarus tarp investuotojų į kriptovaliutas. SOL ir ETH diskusijoje Solana gali apdoroti 65 000 sandorių per sekundę, o Ethereum – ne daugiau kaip 30 sandorių per sekundę.

Iš tikrųjų Solana pelnosi iš lėtesnio Ethereum tinklo. Solana naudoja centralizuotą tinklą, kad pasiektų tokį greitą sandorių greitį, tačiau, kaip jau buvo nurodyta, šis tinklas kelia didelę riziką jos klientams.

Solana tinkle naudojamas bokšto bizantiškasis gedimų toleravimo (BFT) tinklas pašalina reikalavimą mazgams sąveikauti tarpusavyje realiuoju laiku, todėl padidėja efektyvumas. Šiuo metu „Solana“ tinklas gali apdoroti apie 50 000 operacijų per sekundę (TPS).

Mastelio keitimas

Pagal „Solana“ ir „Ethereum“ kompetenciją „Solana“ turi geresnio mastelio reputaciją. Solana tinklas turi integruotą mastelio keitimo galimybę, todėl pridėti antrojo lygmens sprendimų nereikia. Pagrindinė „Solana“ tinklo technologija padalina duomenis į mažesnius vienetus, todėl tinklo perdavimai yra paprasti.

Siekiant įgyti pranašumą tarp SOL ir ETH, „Solana“ blokų grandinės tinklas sukuriamas, kai GPU ir SSD veikia kartu. Kita technologija, vadinama „Sealevel“, padeda apdoroti sandorius tarp šių dviejų tipų saugyklų.

Mastelio keitimas yra viena iš pagrindinių „Ether“ blokų grandinės tinklo, kuris gali apdoroti 15 sandorių per sekundę, problemų. Dujų sąnaudos didėja, nes vis daugiau kūrėjų tinkle kuria decentralizuotas programėles ir didėja sandorių apimtis. Šie veiksniai suteikia „Solana“ pranašumą diskusijoje „Solana“ vs „Ethereum“.

Saugumas

Nors „Solana“ buvo pristatyta 2020 m. kovo mėnesį, „Ether“ blokų grandinė egzistuoja nuo 2015 m. liepos. Debatuose „Solana“ vs „Ethereum“ „Ethereum“ turi daug daugiau aktyvių naudotojų ir jame veikia daug daugiau decentralizuotų taikomųjų programų. Naudojant Ethereum galima atlikti sandorius patikimiausioje blokų grandinėje.

Skaidrumas

Daugumoje blokų grandinės platformų naudojamas tik atvirojo kodo kodas. Kiekvienas gali peržiūrėti jos kodą. Tai leidžia auditoriams įvertinti kriptovaliutų, tokių kaip „Bitcoin“, „Solana“ ir „Ethereum“ blokų grandinės, saugumą. Tarp „Solana“ ir „Ethereum“, „Solana“ sunkiai sekasi užtikrinti tinkamą skaidrumą, susijusį su jos kūrėjais, nepaisant to, kad „Ethereum“ turi nemažą kūrėjų komandą.

Kadangi Ethereum egzistuoja nuo 2015 m., o Solana rinkoje pasirodė tik 2020 m., palyginime SOL vs ETH nugalėtoja yra Ether blokų grandinė. Be to, SOL vs ETH kompetencijoje Ethereum taip pat vertina didesnio skaidrumo išsaugojimą nei Solana.

„Solana“ ir „Ethereum“ ateitis

Remiantis ankstesnių metų „Solana“ kainų analize, prognozuojama, kad 2023 m. minimali platformos kaina bus maždaug 85,98 JAV dolerio. Lyginant SOL ir ETH, SOL monetų kainoje galima įžvelgti norą investuoti.

Kaip alternatyvią valiutą žmonės plačiai naudoja Ethereum, kurio vertė yra didelė tiek investuotojams, tiek entuziastams. Ekspertų teigimu, 2022 m. jo vertė gali išaugti daugiau kaip 400 %. Kovoje „Solana“ prieš „Ethereum“ eteris nuo pat savo atsiradimo patyrė didžiulį vertės augimą.

Tai, kad Solana vs Ethereum yra šiuolaikinė diskusija, gali sukelti rimtų padarinių. Pasak ekspertų, Ethereum padėtis išliks dominuojanti, jei jis veiks reguliariai, nepatirdamas rimtų techninių problemų ar su administravimu susijusių nesklandumų. Negalima galvoti apie jo pašalinimą, nes žmonės jį plačiai naudoja.

Tačiau tai nereiškia, kad ateinančiais metais nėra vietos konkuruojančioms blokų grandinės platformoms mesti iššūkį „Ethereum“. Šiuo metu „Solana“ yra tarp atsiliekančiųjų, bandančių nuversti „Ethereum“ tvirtovę. Kovoje „Solana“ prieš „Ethereum“ ji turi pranašumą pradžioje dėl technologinio meistriškumo, įžvalgių ryšių ir atkaklios vizijos.

Išvada

Blokų grandinės „Solana“ ir „Ethereum“ turi daug galimybių plėstis. Blokų grandinės platformos gali susidurti su problemomis, susijusiomis daugiau su naudotojų ir kūrėjų pritraukimu, o ne su technologiniu masteliu. Atliekant „SOL“ ir ETH palyginimą, „Ethereum“ išlaiko nemažą ir pastovų naudotojų ir įmonių skaičių, turėdama kuklią techninę pažangą.

Vertinant „Solana“ vs „Ethereum“, per pastaruosius metus „Solana“ plėtėsi kur kas sparčiau nei „Ethereum“. Tačiau tarp Solana ir Ethereum blokų grandinių ekspertai pripažįsta, kad Ethereum nuėjo ilgą kelią.

Nėra jokių garantijų, kad kuris nors iš šių projektų turės tokią pačią plėtrą kaip 2022 m. dėl nepastovios kriptovaliutų rinkos prigimties ir socialinės-politinės situacijos visame pasaulyje. Taigi, lygindami SOL ir ETH, blokų grandinės naudotojai turi priimti sprendimą, remdamiesi savo poreikiais ir lūkesčiais, kurių tikisi iš įvairių turimų blokų grandinės platformų.

Naujausi

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Kitos naujienos