Istorinis Ethereum susijungimas įvyko, atverdamas naują blokų grandinės erą

Galiausiai įvyko didžiulis Ethereum pertvarkymas, žinomas kaip Merge, ir po kelerius metus trukusio kūrimo ir atidėliojimo antrosios pagal dydį kriptovaliutos branduolį sudaranti skaitmeninė technika buvo perkelta į daug efektyvesnę energijos naudojimo sistemą.

Ethereum blokų grandinės veikimo būdą, vadinamą darbo įrodymu (proof-of-work), pakeisti kitu, vadinamu statymo įrodymu (proof-of-stake), buvo nemenkas darbas. „Metafora, kurią aš naudoju, yra tokia idėja, kaip važiuojančio automobilio variklio pakeitimas“, – sakė Justinas Drake’as, pelno nesiekiančios organizacijos „Ethereum Foundation“ tyrėjas. „Man patinka apie tai galvoti kaip apie perėjimą nuo benzininio variklio prie elektrinio.“

Atsiperkamumas potencialiai yra milžiniškas. Dabar Ethereum turėtų sunaudoti maždaug 99,9 % mažiau energijos. Vertinant iš energijos sąnaudų perspektyvos, tai tarsi Suomija staiga išjungtų savo elektros tinklą, kaip teigiama viename vertinime.

Kriptovaliutos kūrėjai sako, kad dėl atnaujinimo tinklas, kuriame yra 60 mlrd. dolerių vertės kriptovaliutų biržų, skolinimo bendrovių, nepiniginių žetonų (NFT) prekyviečių ir kitų programėlių ekosistema, taps saugesnis ir lengviau keičiamas.

Spaudos metu tinklas buvo peržengęs kritinį tašką, iš kurio nebegalima sugrįžti – oficialiai nustojo priklausyti nuo daug energijos reikalaujančių kriptovaliutų kasėjų.

Daugiau nei 41 000 žmonių per „YouTube“ įsijungė „Ethereum Mainnet Merge Viewing Party“ ir užgniaužę kvapą stebėjo, kaip plūsta pagrindiniai rodikliai, rodantys, kad validatoriai – naujojo „Ethereum“ tinklo „proof-of-stake“ operatoriai – elgiasi taip, kaip tikėtasi, ir į blokų grandinės knygą įrašo naujus sandorius.

Kelias minutes iškart po susijungimo ETH kaina buvo 1 594 JAV doleriai, per pastarąsias 24 valandas nukritusi maždaug 0,81 %. Idėja, kad Ethereum, kurios eterio (ETH) kriptovaliutos dabartinė rinkos vertė, artima 200 mlrd. dolerių, daro jį antra pagal dydį kriptovaliuta po bitkoino (BTC), vieną dieną įvykdys šį perėjimą, buvo nuo pat pradžių. Tačiau šis perėjimas buvo sudėtingas techninis darbas – toks rizikingas, kad daugelis abejojo, ar jis apskritai įvyks.

Atnaujinimą, kuriuo nutraukiama tinklo priklausomybė nuo daug energijos reikalaujančio kriptovaliutų kasybos proceso, atidžiai stebėjo kriptovaliutų investuotojai, entuziastai ir skeptikai, nes tikimasi, kad jis turės įtakos platesnei blokų grandinės industrijai.

Prie atnaujinimo sudėtingumo prisidėjo ir tai, kad tai galėjo būti vienas didžiausių atvirojo kodo programinės įrangos projektų istorijoje, reikalaujantis dešimčių komandų ir dešimčių atskirų tyrėjų, kūrėjų ir savanorių koordinavimo.

Sudie maineriai, sveiki steikeriai!

2008 m. „Bitcoin“ pasauliui pristatė decentralizuotos apskaitos knygos idėją – vieną nekintamą sandorių įrašą, kurį viso pasaulio kompiuteriai gali peržiūrėti, keisti ir pasitikėti be tarpininkų.

2015 m. pristatytas ETH išplėtė pagrindines „Bitcoin“ sąvokas išmaniosiomis sutartimis – arba kompiuterinėmis programomis, kurios veiksmingai naudoja blokų grandinę kaip pasaulinį superkompiuterį, įrašantį duomenis į savo tinklą. Ši inovacija buvo esminis decentralizuotų finansų (DeFi) ir NFT – pagrindinių pastarojo kriptovaliutų bumo katalizatorių – ingredientas.

Sujungimas panaikina „Ethereum“ darbo įrodymo sistemą, kurioje kriptovaliutų kasėjai, spręsdami kriptografinius galvosūkius, varžėsi dėl sandorių įrašymo į jos knygą – ir už tai gaudavo atlygį.

Šiandien didžioji dalis kriptovaliutų kasybos vyksta „fermose“, nors jas labiau tiktų vadinti gamyklomis. Įsivaizduokite didžiulius sandėlius, išklotus eilėmis vienas ant kito sukrautais kompiuteriais kaip universiteto bibliotekos knygų lentynos – kiekvienas kompiuteris įkaitęs iki karščio, nes įtemptai pumpuoja kriptovaliutą.

Dėl šios sistemos, kurios pradininkas buvo „Bitcoin“, „Ethereum“ sunaudoja tiek daug energijos ir yra atsakinga už blokų grandinės sektoriaus, kaip aplinkosaugos grėsmės, reputaciją.

Naujoji sistema, PoS, visiškai panaikina kasybą. Kasėjus pakeičia validatoriai – žmonės, kurie „stato“ ne mažiau kaip 32 ETH siųsdami juos adresu Ethereum tinkle, kur jų negalima nei pirkti, nei parduoti.

Šie ETH žetonai veikia kaip loterijos bilietai: Kuo daugiau ETH validatorius stato, tuo didesnė tikimybė, kad vienas iš jo bilietų bus ištrauktas ir jam bus suteikta galimybė įrašyti sandorių bloką į Ethereum skaitmeninę knygą.

2020 m. „Ethereum“ pristatė statymo įrodymo tinklą, vadinamą „Beacon Chain“, tačiau iki „Merge“ jis buvo tik sustojimo vieta, kurioje validatoriai galėjo pasiruošti perėjimui. ETH perėjimaui prie statymo įrodymo reikėjo sujungti Beacon Chain su pagrindiniu Ethereum tinklu.

Energijos suvartojimas įrodymų dėl akcijų skaičiaus yra „net ne apvalinimo paklaida, kalbant apie poveikį aplinkai“.

Naujos iniciatyvos

Ethereum tinklą geriau suprasti ne kaip atskirą atvirojo kodo programinės įrangos kūrinį, o kaip nacionalinę valstybę – savotišką gyvą organizmą, kuris susiburia, kai keli kompiuteriai tarpusavyje kalba ta pačia kalba ir visi laikosi vienodų taisyklių.

Naujoji Ethereum sistema įveda naują paskatų rinkinį, kad šiuos kompiuterius valdantys žmonės laikytųsi užrašytų taisyklių ir taip apsaugotų didžiąją knygą nuo bet kokio nepageidaujamo klastojimo.

„Proof-of-work“ yra mechanizmas, kuriuo paimami fiziniai ištekliai ir paverčiami tinklo saugumu. Jei norite, kad jūsų tinklas būtų saugesnis, jums reikia daugiau tokių fizinių išteklių, – aiškino Beiko. „Tai, ką mes darome, yra finansiniai ištekliai, kuriuos paverčiame saugumu.“

Nors „Ethereum“ turėjo tūkstančius atskirų kasėjų, valdančių ir saugančių savo darbo įrodymo tinklą, tik trijų pool’ų kompiuteriai valdė didžiąją dalį tinklo hashrate – visų kasėjų kolektyvinės skaičiavimo galios rodiklį.

Jei kelios didžiosios „Ethereum“ kasybos įmonės būtų susitarusios ir sukaupusios didžiąją dalį tinklo hashrate, jos būtų galėjusios įvykdyti vadinamąją 51 % ataką, dėl kurios kam nors kitam būtų buvę sunku arba neįmanoma atnaujinti didžiąją knygą.

Naudojant statymo įrodymo metodą, tinklo kontrolę lemia statomų ETH kiekis, o ne išeikvojamos energijos kiekis. Statymų įrodymo skatintojai sako, kad dėl to atakos tampa brangesnės ir savaime žlugdomos: užpuolikai gali būti nubausti už bandymą pakenkti tinklui, nes jų statymai ETH gali būti sumažinti arba sumažinti.

Ne visi tiki įrodymų apie statymo įrodymą hype. Nėra jokių ženklų, kad, pavyzdžiui, „Bitcoin“ kada nors atsisakys darbo įrodymo, kuris, kaip tvirtina šalininkai, išlieka labiau išbandyta ir saugesnė sistema.

Ir nors „Ethereum“ tinklo kontrolė nebebus sutelkta kelių viešai prekiaujamų kasybos sindikatų rankose, kritikai tvirtina, kad senuosius galios žaidėjus tiesiog pakeis nauji. Lido, savotiškas bendruomenės validacijos kolektyvas, kontroliuoja daugiau kaip 30 % akcijų Ethereum įrodymų apie įmokas grandinėje. Coinbase, Kraken ir Binance – trys didžiausios kriptovaliutų biržos – valdo dar 30 % tinklo akcijų.

Kas laukia toliau?

„Tai pirmas žingsnis link to, kad Ethereum taptų labai brandžia sistema, tačiau dar laukia nemažai žingsnių“, – sakė vienas iš Ethereum kūrėjų Vitalikas Buterinas, kuris viešos tiesioginės transliacijos metu kalbėjo apie susijungimą.

Atnaujinime nebuvo sprendžiami santykinai dideli Ethereum mokesčiai ir lėta sparta, ir jie tebėra tokia pat kliūtis naudotojų skaičiaus augimui, kaip ir aplinkosaugos problemos.

Buterinas nubrėžė kitus tinklo žingsnius, į kuriuos įeina „sharding“ – metodas, kuris turėtų padėti išspręsti lėto tinklo sandorių atlikimo laiko ir didelių mokesčių problemą, paskirstant sandorius tarp „shards“, kaip kad greitkelyje pridedamos eismo juostos.

Iš pradžių buvo numatyta, kad šis atnaujinimas bus vykdomas kartu su perėjimu prie „proof-of-stake“, tačiau, atsižvelgiant į tai, kad trečiosios šalies sprendimai, vadinami „rollup“, sėkmingai sprendžia kai kurias iš tų pačių problemų, jam buvo skirta mažiau dėmesio.

Rollups pranašauja tikėtiną Ethereum plėtros ateitį, kai bendruomenės sprendimai, o ne Ethereum pagrindinio kodo atnaujinimai, atlieka pagrindinį vaidmenį plečiant grandinės galimybes.

Nors Ethereum aplinkosaugos bėdos jau gali būti praeityje, tinklui vis dar reikia įveikti daug kliūčių, jei jis nori pasiekti daugiau naudotojų. Tačiau kol kas, po daugelio metų darbo ir megatonų anglies dioksido išmetimo užpakalinio vaizdo veidrodėlyje, sunku įsivaizduoti, kad „Ethereum“ kūrėjai neskirs kelių dienų šventei.

Naujausi

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Kitos naujienos