Kas yra blokų grandinė ir kaip ji veikia kriptovaliutų pasaulyje

Pasauliui tampant vis labiau kompiuterizuotam, vis dažniau pasikliaujame internetu atlikdami įvairius veiksmus – nuo sąskaitų apmokėjimo iki pokalbių su draugais ir sąskaitų apmokėjimo. Nauja technologija, vadinama blokų grandine, siekia dar vienu žingsniu priartinti mus prie šios „Star Trek“ primenančios tikrovės, leisdama mums atsiskaityti vieniems su kitais internetu be tarpininkų, tokių kaip bankai ar „PayPal“. Šiame straipsnyje paaiškinama, kaip veikia blokų grandinė ir kaip ji visiems laikams pakeis mūsų verslo būdą.

Kas yra blokų grandinė?

Blokų grandinė ir decentralizacija yra madingi žodžiai, kuriuos nuolat girdime, bet ką jis iš tikrųjų jie reiškia? Decentralizacija – tai padaryti ką nors labiau nepriklausomą arba savarankišką. Naudodami blokų grandinę decentralizuojame duomenis. Paskirstome juos tinkle, kad nė vienas subjektas neturėtų visos ar didžiosios jų dalies, kaip tai daro bankai su jūsų informacija. Dėl to neįmanoma, kad kas nors įsilaužtų į vieną vienetą ir gautų visus jūsų duomenis; tam reikėtų užvaldyti beveik visus kompiuterius pasauliniu mastu (naudojant brutalią jėgą arba atspėjant slaptažodžius).

Naudodami blokų grandinę sukuriame naujas taisykles, kad visi galėtų pasitikėti vieni kitais be jokios centrinės valdžios institucijos – panašiai kaip 2001 m., kai atsirado „Napster“ – ankstyvasis paskirstytosios kompiuterijos prototipas, – kaip prasidėjo lygiaverčiai tinklai.

Blokų grandinės technologijos naudojimo privalumai

Vienas iš pagrindinių blokų grandinės technologijos naudojimo privalumų yra tas, kad ji užtikrina saugius ir patikimus sandorius. Kiekvieną sandorį, atliekamą naudojant kriptovaliutą, turi patikrinti kiekvienas tos konkrečios valiutos tinklo narys. Tai veikia kaip tarpusavio tikrinimo sistema, kuri neleidžia nė vienam naudotojui išleisti daugiau, nei jis turi. Tas pats principas taikomas ir naujiems nariams, bandantiems prisijungti prie tinklo; tik patvirtinus jų tapatybę, jie gali pradėti leisti pinigus.

Blokų grandinės užtikrinimas saugumas

Kaip veikia blokų grandinė?

Blokų grandinė, išvertus iš anglų kalbos – blockchain, yra didėjantis įrašų, vadinamų blokais, sąrašas, kuris yra susietas naudojant kriptografiją. Kiekviename bloke yra ankstesnio bloko kriptografinis hash, laiko žyma ir sandorio duomenys.

Pagal savo konstrukciją blokų grandinės iš prigimties yra atsparios tiek duomenų, tiek laiko žymų keitimui. Originalią blokų grandinę 2008 m. sukūrė Satoshi Nakamoto, kad ją būtų galima naudoti kaip bitkoinų sandorių duomenų bazę. Nors įvairūs šalininkai (vienas iš jų – dvyniai Winklevosai) teigė, kad ši technologija pakeis socialinius tinklus ir internetinę saugyklą – „Kitas Google“, – kaip ir daugelis ankstesnių technologijų („Facebook“), buvo daug kalbama apie jos potencialą pakeisti mūsų gyvenimą, tačiau mažai kalbama apie tai, kaip ji iš tikrųjų veikia kasdien.

Blokų grandinių tipai ir jų skirtumai

Egzistuoja daugybė skirtingų blokų grandinių tipų, tačiau atrodo, kad šie yra populiariausi: Viešoji, privati ir leidimų turinti grandinė. Šie tipai daugiausia skiriasi konsensuso ir saugumo požiūriu. Yra du skirtingi būdai, kaip blokų grandinėje pasiekti konsensusą.

Vienas būdas būtų toks, kad visi mazgai turėtų identišką kiekvieno kada nors tame tinkle ar apskaitos knygoje atlikto sandorio kopiją, o kito tipo gali leisti mazgams pasirinkti, kurie sandoriai jiems atrodo tinkami, taip pat savarankiškai kasti naujus blokus. Skirtumas tarp kasybos ir statymo su NFT Ethereum yra tas, kad kasybai reikia turėti pakankamai skaičiavimo galios, kad atsidurtumėte laiminčioje pozicijoje tarp kitų kasėjų.

Kas naudoja blokų grandines?

Blokų grandinės tapo labai svarbia priemone daugeliui pramonės šakų, nes jos siekia sumažinti sąnaudas ir užtikrinti saugesnius sandorius. Šiame sąraše pateikiami keli šiuo metu naudojamų blokų grandinių pavyzdžiai. 1) Nekilnojamojo turto pramonė: NT pramonė yra ypač subrendusi blokų grandinių technologijos trikdžiams. Pasaulyje nekilnojamojo turto pardavimai viršija 1,2 trilijono JAV dolerių per metus, tačiau per tą patį laikotarpį dėl apgaulingų reikalavimų buvo pavogta maždaug 31 milijardas JAV dolerių.

Šią problemą galima išspręsti naudojant atvirąją knygą, kurioje būtų saugoma informacija apie aktus ir nuosavybės teises, kuri būtų prieinama visoms suinteresuotosioms šalims – nuo savininkų ir potencialių pirkėjų iki bankų, brokerių, draudikų ir visų kitų, susijusių su nekilnojamojo turto nuosavybe ar sandorių istorija. NFT platforma jau paskelbė apie planus bendradarbiauti su tokiomis bendrovėmis kaip „Oracle“ sistema „Landlord Max“ ir pasiūlyti naujus decentralizuotus sprendimus.

Blokų grandinės sandoriai

Privačių blokų grandinių pavyzdžiai

„Stellar“, NEM ir NEO. Šiuose tinkluose neleidžiama atvirai dalyvauti; vietoj to juos valdo viena organizacija. Pavyzdžiui, „Stellar“ prižiūri ne pelno siekianti organizacija: Stellar Development Foundation. Jei norite kurti jų tinkle, turite būti šio fondo dalis. Kai kuriais atvejais, pavyzdžiui, kaip „Ripple“ (XRP) atveju, šie fondai yra nustatę taisykles, pagal kurias tam tikriems žmonėms suteikiama sandorių kontrolė.

Ši kontrolė gali būti naudojama siekiant manipuliuoti XRP kainomis, jei kiti žmonės mano, kad šie asmenys veiks jų naudai. Piktnaudžiavimo galimybė yra priežastis, kodėl dauguma kriptovaliutų naudoja viešas, o ne privačias blokų grandines – taip tiesiog skaidriau ir sąžiningiau. Tačiau privačių blokų grandinių naudojimas turi ir tam tikrų privalumų:

Kai kalbama apie tai, blokų grandinių technologija gali būti naudojama kaip veiksminga priemonė įvairiems dalykams.

Viešųjų blokų grandinių pavyzdžiai

Bitcoin, Ethereum, Monero ir Litecoin – tai tik keli viešųjų blokų grandinių pavyzdžiai, sukėlę daug triukšmo. Yra daugybė kitų – šiuo metu Žemėje egzistuoja tūkstančiai kriptovaliutų! Tokios viešos blokų grandinės yra prieinamos visiems, kurie nori perskaityti jų kodą ir pamatyti, kaip jos veikia.

Jei norite ištirti blokų grandinės technologiją, bet nenorite užsiimti tinklo kūrimu ar savo kriptovaliutos kasyba, gera pradžia gali būti pradėti nuo jau egzistuojančios.

Naujausi

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Kitos naujienos